U-8 Games

 U8 DIVISION STANDINGS


Team
WLTPointsRecord vs.
Top 5
Spartans
2
0
0
6

The Incredibles
2
0
0
6

Grass Hopper
2
0
0
6

Red Dragons
1
0
1
4

Clayton
1
1
0
3

LaFrance
1
1
0
3

Black Hole Suns
0
1
1
1

Krushers
0
2
0
0

Vipers
0
2
0
0

Blue Dynamite
0
2
0
0

Division rankings are based on the following set of tiebreakers:

  1. Total points

  2. Head-to-head match-up

  3. Record against the top five teams in the division

  4.  Coin Flip


 

U8 DIVISION SCHEDULE

The following is the schedule for the U-8 division. All games are played on the U-8 fields.

 Games consist of four 11-minute quarters with a 2 minute water break between quarters 1 and 2 & quarters 3 and 4. The half time break will be 5 minutes in length.  Maximum of 8 players on the field at a time (minimum of six).

Winning teams are in BOLD.  A tie is represented by both teams in Italics.

DateTimeTeamTeamField
1-5-199am
10am
10am
11am
11am
Grass Hopper
Krushers
Clayton
Vipers
The Incredibles
Blue Dynamite
Red Dragons
Black Hole Suns
Spartans
LaFrance
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
1-12-199am
10am
10am
11am
11am
Red Dragons
Krushers
Blue Dynamite
LaFrance
Spartans
Black Hole Suns
Grass Hopper
The Incredibles
Vipers
Clayton
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
1-19-199am
10am
10am
11am
11am
Clayton
The Incredibles
Grass Hopper
Black Hole Suns
Vipers
LaFrance
Krushers
Red Dragons
Spartans
Blue Dynamite
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
1-26-199am
10am
10am
11am
11am
Grass Hopper
Krushers
Red Dragons
LaFrance
Blue Dynamite
The Incredibles
Vipers
Spartans
Black Hole Suns
Clayton
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
2-2-199am
10am
10am
11am
11am
Black Hole Suns
Clayton
Vipers
Spartans
The Incredibles
Blue Dynamite
Krushers
Grass Hopper
LaFrance
Red Dragons
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
2-9-199am
10am
10am
11am
11am
Vipers
Spartans
Black Hole Suns
LaFrance
Clayton
Red Dragons
Krushers
Grass Hopper
Blue Dynamite
The Incredibles
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
2-16-199am
10am
10am
11am
11am
Grass Hopper
Krushers
Red Dragons
Vipers
The Incredibles
Spartans
LaFrance
Blue Dynamite
Clayton
Black Hole Suns
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
3-2-199am
10am
10am
11am
11am
Spartans
Blue Dynamite
LaFrance
Red Dragons
Black Hole Suns
The Incredibles
Krushers
Grass Hopper
Clayton
Vipers
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
3-9-199am
10am
10am
11am
11am
TBD
TBD
TBD
Playoff
Playoff
TBD
TBD
TBD
Playoff
Playoff
Field 3
Field 1
Field 3
Field 1
Field 3
3-16-199am

Championship
Field 3


All teams will play games on March 9.  Match ups will be determined at the conclusion of games on March 2 and posted to the website.  Top 4 teams will compete in playoffs beginning March 9.  Winners of playoffs on March 9 will play on March 16.

There are no games scheduled for February 23 and Closing Ceremonies will take place on March 16.